Data wpisu: 20-12-21

Dodany przez szachmistrz

Co to jest ranking FIDE

Dlaczego ranking FIDE jest taki ważny?

Ranking FIDE to najważniejszy ranking szachowy na świecie. Jest używany jako standard do określenia, kto jest najlepszym graczem na świecie, a także jako kwalifikacja do wielu międzynarodowych turniejów szachowych.

Znaczenie rankingu FIDE można przypisać kryterium bycia międzynarodowym i niezależnym, co odróżnia go od innych rankingów szachowych tworzonych przez organizacje krajowe.

Kryteria używane do rankingu graczy obejmują ich ocenę wydajności, wyniki turniejów i ocenę Elo. System powstał w Paryżu 17 lipca 1924 roku w celu ustanowienia standardu dla zawodów międzynarodowych.

Rankingi FIDE są również używane jako sposób decydowania, kto może wziąć udział w jakich turniejach, w jakim turnieju weźmie udział i za które turnieje otrzyma wynagrodzenie.
W 2018 roku jest ponad 1500 osób, które mają tytuły FIDE i zawodowo grają w szachy od ponad 10 lat.

Światowe rankingi FIDE wykorzystują system rankingowy Elo do obliczania rankingów szachowych. Ranking Elo jest statystyczną miarą względnych poziomów umiejętności szachistów rywalizujących, który można wykorzystać do przewidywania przyszłych partii. Jest uważany za jeden z najdokładniejszych sposobów porównywania umiejętności różnych graczy podczas zawodów.

Jak powstaje ranking FIDE?

Ranking FIDE to oficjalny system rankingowy szachistów. Został stworzony, aby stworzyć standard równości w szachach.

Każdy gracz zaczyna w tym samym miejscu i ma równe szanse na osiągnięcie dowolnej innej rangi. Ranking FIDE jest używany przez organy zarządzające szachami, w tym FIDE, międzynarodowy organ zarządzający sportem i jego krajowe związki, takie jak Federacja Szachowa USA, do pomocy w organizacji mistrzostw i innych wydarzeń, które wymagają standardowego zestawu zasad.

Z rankingu FIDE korzystają również firmy oferujące usługi lub produkty związane z szachami, takie jak turnieje czy programy szkoleniowe online.

Ranking FIDE określa, którzy gracze są uprawnieni do udziału w międzynarodowych turniejach, przy czym gracze najwyższego poziomu mogą grać przeciwko sobie w Mistrzostwach Świata w Szachach.

Lista rankingowa FIDE jest aktualizowana co miesiąc, przy czym wszystkie rankingi są blokowane o północy 1 stycznia i publikowane 2 lutego. Światowe rankingi FIDE wykorzystują ośmiopunktowy system do określania najlepszych graczy na świecie.

Komentarze artykułu

{* *}